PANTON

1. 1. 1958

Vznik vydavatelství Panton

V roce 1958 vzniklo vydavatelství Panton, které samostatně existovalo do roku 1996. Oficiální název: "Panton, nakladatelství Svazu československých skladatelů". V šedesátých a sedmdesátých letech Panton vydával pouze hudebniny a knihy o hudbě. V roce 1967 rozšířil svou činnost o vydávání gramofonových desek a později dalších nosičů zvuku... Panton vydal například legendární LP desku Karla Kryla "Bratříčku, zavírej vrátka"; nahrávky sourozenců Hany a Petra Ulrychových se skupinou Atlantis, dua Marthy a Teny Elefteriadu se skupinou Aleše Sigmunda, skupin Greenhorns (resp. Zelenáči) a Plavci (resp. Rangers), první snímky zpěváků Věry Špinarové, Karla Černocha, Pavla Nováka, Ladislava Vodičky, Evy Olmerové, Hany Hegerové, Laďky Kozderkové, skupin Kamarádi táborových ohňů, C & K Vocal, Mustangové, Metronom, George and Beatovens, Krausberry, Abraxas, Jiřího Grossmanna a Miloslava Šimka a skupiny Shut Up Františka Ringo Čecha, také souborů JAZZ Q Martina Kratochvíla, SHQ Karla Velebného, instrumentalistů Luboše Andršta, Emila Viklického, Michala Pavlíčka, Michala Kocába a mnoha dalších... Po roce 1989 se Panton dostal do obtížné finanční situace. V roce 1996 byl privatizován a předán pod egidu firmy Bonton, která jej přiřadila ke svému vydavatelství Bonton Music. Od roku 1998 se Bonton rozhodl přesunout archiv nahrávek Pantonu do společnosti Supraphon Music, a. s., který vlastnil od roku 1993.

Panton

Panton
Žánry klasická hudba a populární hudba

Panton bylo specializované hudební vydavatelství Českého hudebního fondu (a zároveň i značka, tzv. label), jehož prvořadou činností bylo vydávání hudebnin (zejména notových partitur) soudobým moderním hudebním skladatelům, o což nemělo hlavní státní vydavatelství Supraphon v 60. letech 20. století vážný zájem. Panton se, mimo jiné, zaměřil na propagaci díla českého skladatele Bohuslava Martinůa dalších soudobých českých autorů vážné hudby (např. Petra Ebena, Jaroslava Ježka, Marka Kopelenta, Miloslava Kabeláče, Ilji Hurníka, Václava Trojana, Zdeňka Lukáše, Jiřího Srnky, Aloise Háby a mnohých dalších). Redaktorem, uměleckým vedoucím a pozdějším dlouholetým ředitelem Pantonu byl český hudební skladatel Luboš Sluka.

Zhruba do roku 1998 Panton vydával české gramofonové LP a SP desky (v té době vydával i klasická CD). Žánrově se jednalo o hudbu všech stylů (country, folk, trampské písně, jazz, jazz-rock atd.), což přispívalo k rozvoji hudební kultury v Československu. Zisky pocházely především z prodeje děl z oblasti populární hudby a pomáhaly financovat ztrátové vydávání děl soudobých skladatelů vážné hudby. Panton vydával i desky s mluveným slovem, např. nahrávky vzpomínek Jana Wericha Táto povídej (rozhovor s dcerou Janou) či desky autorské dvojice Jiří Grossmann a Miloslav Šimek (Návštěvní dny Šimka a Grossmanna). Vydal i několik knih (např. Knížku (1986) a Další knížku (1991) Jiřího Suchého).

Na konci 90. let 20. století došlo za dosud ne zcela objasněných okolností k násilné privatizaci a ukončení činnosti Pantonu a odprodeji jeho značky (labelu), kterou nyní vlastní vydavatelství Supraphon (což v té době byla de facto dceřiná společnost vydavatelského koncernu Bonton).